Historie závodu

Počet návštěv

nordicmag.czbezky.net

Jesenická 70 - 12. 3. 2017     XXIX. ročník

Tradice závodu v běhu na lyžích klasickou technikou J70 byla v roce 2013 obnovena znovu po čtvrtstoletí. Podařilo se navázat na tradiční J70, která byla naposledy připravována v roce 1990.

V roce 2017 tak budeme pořádat XXIX. ročník. Uděláme maximum pro to, aby závod splnil vaše očekávání, byl kvalitně připraven a abychom pokračovali v novodobé tradici, kterou si Jeseníky zaslouží.

Závodit se bude opět na tratích 70 km a 40 km.

J70 se nepoběží po úplně stejné trase tak, jak ji mnozí ještě z historie pamatují, protože za posledních dvacet let se výrazně změnily zákony na ochranu přírody, které nedovolují vést trať v původní podobě a to zejména v NPR Praděd. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč měl závod tak dlouhou pauzu.

Přesto jsme se s vedením CHKO Jeseníky dohodli na trati, která se původní J70 velmi blíží.

Můžeme tak říct, že znovu pořádáme nejtěžší závod v běhu na lyžích v ČR.

Závod je ojedinělý nejen svou délkou, náročností a převýšením, ale také tím, že v duchu návratu k tradici jsou na trati úseky, které nejsou upraveny strojově. Ano, jsou upraveny pouze nožně. Je to ojedinělá věc v dnešní moderní době, je to něco, čím je J70 jedinečná. Pro závodníky je to výzva, se kterou si musí poradit.

Věříme, že tuto výzvu přijmou a svou účastí podpoří akci, která v Jeseníkách dlouhé roky chyběla a svou novou tradici si buduje.

S ohledem na sněhové podmínky v posledních letech pracujeme i s náhradní variantou v podobě, v jaké závod proběhl v roce 2016. Tedy se startem ve vysněžených vrcholových partiích Jeseníků. Sledujte tedy, prosím, případné změny v organizaci závodu v aktualitách.

Těšíme se na vás 12. 3. 2017 na startu J70.

craft logo1MSK BirellStartRetis GroupCHKOHS
Mala Moravkaobec Malá Morávka
EnervitFENIX ski teamOpavaNet

Klasický styl

Běží se v připravené stopě s využitím techniky střídavého běhu a jízdy soupaž. Kromě těchto prvků je povoleno odšlapování (odraz jednou lyží) v zatáčce, odšlapování při přejíždění ze stopy do stopy a tzv. stromeček (lyže do „V“ při překonávání prudkého stoupání), při kterém ale nesmí docházet ke skluzu. Tento styl se nazývá klasický nebo také severský. Nedodržení může vést k diskvalifikaci.

zdroj: Wikipedia

Jak se připravit na závod

Co dělat, než nasněží
Trénink pro lyžařský maraton byste měli začít přípravným obdobím, kdy ještě není dostatek sněhu.
Kromě klasických běžeckých tréninků v různorodém a členitém terénu pro rozvoj silové vytrvalosti
využívají lyžaři často také jiné tréninkové prostředky – především kolečkové lyže.

SILESIA kros marathon

Pořádali jsme 3denní etapový závod na horských kolech JESENÍKY 2000. Byl to první etapový závod mtb v České republice.